لعنتی جذاب! این بهترین صفتی است که می‌توانم به پاناکوتا بدهم، جذاب به دلیل طعم خوشمزه و ظاهر خاصش، و لعنتی به خاطر اینکه الان که در حال نوشتن این مقاله هستم ساعت 5 صبح است و نمی‌توانم آن را درست کنم!

پاناکوتا چیست؟

پاناکوتا چیست؟

پاناکوتا یک دسر ایتالیایی است که در دوره آموزش غذاهای ایتالیایی نحوه درست کردنش به‌شکل تخصصی آموزش داده شد. کلمه پاناکوتا در ایتالیایی برابر با چیزی مثل خامه پخته‌شده در فارسی است. این دسر که می‌تواند در طعم‌های مختلف زعفرانی، شکلاتی و… تهیه شود، اصولا در اندازه‌های کوچک درست شده و هر قالبش را یک نفر میل می‌کند.

آموزش ساده طرز تهیه پاناکوتا

خب، موادی که برای تهیه پاناکوتا نیاز داریم، بسیار اندک و البته در دسترس است:

 • شیر: نصف یک لیوان
 • شکر: به اندازه شیر، همان نیمی از یک لیوان
 • خامه صبحانه: 2 لیوان کامل
 • پودر ژلاتین: 4 قاشق چای‌خوری
 • پودر قهوه یا نسکافه: 2 قاشق چای‌خوری
 • عصاره وانیل: یک قاشق چای‌خوری
 • آب جوش: نصف لیوان (برای حل کردن ژلاتین)

نکته: بهتر است به جای پودر ژلاتین، از ورق آن استفاده کنید. به جای هر 1 قاشق چای‌خوری، 2 ورق ژلاتین. در ضمن پیشنهاد می‌کنم از قبل ورق‌ها را در آب سرد گذاشته تا خیس شود، سپس با فشار دادن آب‌شان را بگیرید.

 

بیشتر بخوانید: طرز تهیه سس آلفردو

 

آموزش درست کردن پاناکوتا به زبان ساده

ژلاتین را همراه با آب جوش در یک ظرف بهم بزنید. حالا به روش بن ماری ژلاتین را در آب حل کنید. یعنی آن را در یک ظرف ترجیحا استیل یا چینی روی چیزی مثل کتری آب قرار بدهید تا حرارت بخار آب باعث گرم شدن مایع و حل شدن ژلاتین شود.

شکر را همراه با خامه و شیر در ظرف ریخته و روی شعله ملایم آتش بگذارید. دقت کنید، خامه و شیر به شدت مستعد سوختن هستند، بنابراین هم شعله کم باشد و هم حواس‌تان باشد و آن را رها نکنید. بعد از اینکه مواد و مایع گرم شد، وانیل، ژلاتینی که در مرحله قبل آماده شد و همینطور پودر نسکافه را به آنها اضافه کنید. در همین مرحله آنها را بهم بزنید. بعد از اینکه به خوبی مخلوط شدند، آنها را از روی شعله برداشته و شعله را خاموش کنید.

دسر

همانطور که در تصاویر پیداست، قالب پاناکوتا روی زیبایی آن تاثیر زیادی دارد بنابراین بهتر است از ظرف‌های مخصوص به عنوان قالب استفاده کنید. اما اگر نمی‌توانید، اجازه دارید از هر چیزی که شبیه به قالب است، مثلا لیوان شیشه‌ای استفاده کنید. در هر حال، بعد از یخ کردن مایع، آنها را در قالب ریخته و بین 5 الی 7 ساعت در یخچال بگذارید. به این ترتیب به کمک ژلاتین، مواد خودش را می‌گیرد و دسر پاناکوتای شما آماده می‌شود!

نکاتی برای درست کردن یک پاناکوتای بهتر

 • حتما از شیر و خامه‌ای استفاده کنید که یکی‌دو ساعت بیرون از یخچال بوده و به دمای محیط رسیده‌اند.
 • اجازه ندهید شیر روی حرارت جوش بخورد و اگر جوش خورد، آن را از روی شعله بردارید. بعد از اینکه کمی سرد شد، دوباره روی شعله بگذارید.
 • برای تزئین کردن پاناکوتا به شدت دست‌تان باز است. از میوه‌ها گرفته تا انواع سس میوه‌ای و بیسکوییت و… .
 • جدا شدن لایه‌های شیر و خامه در یخچال، نشان از عدم حل شدن کامل ژلاتین می‌دهد.
 • ژلاتین را به مرور به بقیه مواد اضافه کنید. در ضمن باید دمای ژلاتین و دیگر مواد به یک اندازه باشد.

کلام آخر

خب به انتهای مقاله رسیدیم. در این مقاله با نحوه تهیه پاناکوتا به زبان ساده آشنا شدیم. در آخر اگر سوال و نظری دارید در بخش نظرات منتظر شما هستم. در ضمن پیشنهاد می‌کنم نگاهی هم به مقاله تفاوت پیتزا ایتالیایی و آمریکایی داشته باشید.