خب، در مقاله قبلی نحوه تهیه کروکت مرغ را آموزش دادم و این بار نوبت به کروکت برنج می‌رسد. هر دو اینها از آیتم‌های دوره آموزش فست فود در اصفهان است.

مواد لازم برای کروکت برنج

مواد لازم برای کروکت برنج

خب، برای پخت کروکت برنج به این موارد نیاز دارید:

  • برنج معمولی: 1 پیمانه
  • تخم مرغ متوسط: 2 عدد
  • پیاز متوسط یا بزرگ: 1 عدد
  • رب گوجه: 1 قاشق غذاخوری یا کمی بیشتر
  • سیر: 1 حبه رنده شده
  • کره، نمک، فلفل، آرد: به اندازه لازم
  • زعفران ساییده: 1 الی 2 ق چای خوری
  • گوشت چرخ شده: 100 گرم

طرز تهیه کروکت برنج

برنجی که به مدت 1 الی 2 ساعت با آب و نمک خیس خورده را آبکش کنید. برنج را در قابلمه ریخته و به مدت 5 دقیقه دم کنید. (نباید به طور کامل بپزد.) بعد از آن برنج را برداشته و با چرخ گوشت، 2 بار چرخ کنید. می‌توانید این کار را به کمک غذاساز هم انجام بدهید. بعد از آن یک تخم مرغ را به طور کامل به مواد اضافه کرده، سپس با دست ورز بدهید. (هر چه بیشتر، بهتر) در همین حین ادویه را اضافه کنید و همینطور زعفران آب‌زده که رنگش آزاد شده را هم بیافزایید. دوباره ورز بدهید تا مواد چسبنده و یکدست شود.

برنج را کناری گذاشته، پیاز رنده شده را سرخ کرده و بعد از اینکه کمی رنگ طلایی گرفت، گوشت و سیر رنده شده را هم به آن اضافه کنید. دوباره همه مواد را با هم تفت بدهید. بعد از این، رب را به همین مواد اضافه کرده و اجازه بدهید رنگ رب آزاد شده و بوی خامی آن از بین برود. یک عدد تخم مرغ باقی مانده را آب پز و در همین مواد رنده کنید. حالا 1 استکان آب اضافه کرده و درب قابلمه یا تابه را بگذارید و اجازه بدهید روی شعله اندک، آب مواد تبخیر شود.

بعد از اینکه آب مواد تبخیر شد، به دست‌تان آرد بزنید و به اندازه یک گردو یا گوجه از مواد برنجی را برداشته و در کف دست‌تان به‌شکل دایره باز کنید. حالا مواد گوشت و پیاز را داخل آن قرار بدهید و دوباره مواد را ببندید.

برای سرخ کردن، هم می‌توانید کروکت برنج را داخل آرد و تخم مرغ و آرد سوخاری زده و سپس سرخ کنید، هم می‌توانید به همین شکل و بدون نیاز به آرد و آرد سوخاری، در روغن یا کره سرخ کنید. دقت کنید، حرارت زیاد روغن ممکن است باعث شود مغز کروکت کمی خام باشد. همینطور زیاد ماندن کروکت برنج در روغن ممکن است باعث شود کل مواد باز شده و از بین بروند.

کلام آخر

خب به انتهای مقاله رسیدیم. در این مقاله با هم طرز تهیه کروکت برنج را یاد گرفتیم. در آخر اگر سوال و نظری داشتید در بخش نظرات منتظر شما عزیزان هستم.