کلا فکر کنم علاقه شدید به کوفته، بین ما ایرانی‌ها یک چیز مسری است! البته نمی‌دانم با توجه به خصومت‌هایی که از گذشته با روس‌ها داشته‌ایم، به کوفته روسی هم علاقه‌ای داریم یا نه؟! در هر حال اگر می‌خواهید به جواب این سوال برسید، با من و این مقاله آموزش کوفته روسی همراه شوید.

مواد لازم برای تهیه کوفته روسی

مواد لازم برای تهیه کوفته روسی

این دستور به طور کامل در دوره آموزش آشپزی آموزش داده شد. درست است که به آن کوفته روسیه‌ای می‌گویند، اما خب به طور کلی این غذا یک غذای بین‌المللی و شناخته شده در جهان محسوب می‌شود. برای درست کردن نیاز به این موارد دارید:

 • گوشت: حدود 600 گرم گوشت چرخ شده مخلوط که ترجیحا چربی کمی داشته باشد
 • پیاز: 2 عدد متوسط
 • رب گوجه: 2 ق غذاخوری
 • فلفل دلمه: 2 عدد متوسط
 • گوجه: 3 عدد متوسط
 • تخم مرغ: 1 عدد
 • فلفل: به میزان لازم
 • زردچوبه: به میزان لازم
 • نمک: به میزان لازم
 • سبزی کوفته: 200 گرم
 • برنج: نیمی از یک پیمانه
 • روغن: به میزان لازم

1_ آماده کردن برنج

اول از همه نوبت آماده کردن برنج است. پس ابتدا برنج‌ها را پاک کرده و با آب ریختن درون ظرف برنج‌ها و خالی کردن آب، آنها را بشویید. بعد از این در یک ظرف پر آب برنج را روی حرارت گذاشته و اجازه می‌دهیم تا کمی بپزد. قرار به پختن کامل نیست. “سبزی کوفته” را شسته و خورد کنید. اندازه خرد شدن آن می‌تواند کمی بزرگ‌تر از اندازه سبزی خورشتی باشد.

پیاز پوست‌کنده را به‌شکل اسلایس درآورده و روی یک ماهیتابه می‌گذاریم و به کمک روغن، پیازها را تا زمانی طلایی شدن تفت می‌دهیم. بعد از این فلفل دلمه‌ای را بردارید و تخم‌های درون آن را بیرون بریزید. همینطور گوجه‌ها را ورقه‌ای ببرید.

درست کردن کوفته‌ها

نیمی از پیازهای سرخ و طلایی شده را همراه با نمک و فلفل و زردچوبه و گوشت چرخ کرده را ریخته و آن‌ها را با هم ورز بدهید. هدف این است که مخلوط یک‌نواخت شده و همه مواد در آن ترکیب شود. بعد از این‌هم دوباره برنج، تخم مرغ و همینطور سبزی را به گوشت اضافه کرده و ورز بدهید. سپس کل موارد را در یخچال بگذارید. بهتر است روی ظرف را با چیزی پوشانده و اجازه بدهید گوشت مخلوط شده با مواد، 20 دقیقه استراحت کند.

بعد از گذشت این زمان، گوشت را بیرون آورده، آن‌ها را به اندازه یک نارنگی یا سیب زمینی کوچک گرد کرده و در ظرفی بچینید. بعد از آماده شدن، دوباره همه‌شان را در یخچال حدود 20 دقیقه استراحت بدهید.

پختن کوفته روسی

کوفته

خب، حالا دیگر به مرحله پخت کوفته‌ها رسیدیم. در این مرحله ابتدا در یک تابه، روغن ریخته و اجازه می‌دهیم روی حرارت روغن گرم شود. بعد از این، همه کوفته‌ها را درونش چیده و اجازه بدهید به طور کامل اطراف آن‌ها سرخ شود. الان کوفته‌ها را خارج کنید.

بعد، در همان تابه مابقی پیاز داغ‌ها را همراه با رب ریخته و تفت بدهید. تا زمانی‌که رنگ رب آزاد شده و بوی خامی آن رفته، این کار را ادامه بدهید. حالا، مقدار کمی آب جوش داخل تابه بریزید و صبر کنید تا سس خوشمزه و جا افتاده‌ای درست شود.

دوباره گوشت‌هایی که در مرحله قبل سرخ کرده بودید را درون تابه همراه با سس چیده و در ادامه گوجه‌هایی که حلقه‌شان کرده بودید را با فلفل دلمه‌ای تکه‌تکه شده، در میان آن‌ها بگذارید. در نهایت درب تابه را ببندید و اجازه بدهید کوفته‌ها کاملا بپزند و البته آب سس هم خارج شده و غلظت پیدا کند. این غذای خوشمزه را می‌توانید همراه با برنج‌، نان و همینطور سبزی خوردن میل کنید.

کلام آخر

خب به انتهای مقاله رسیدیم. در این مقاله با نحوه پخت کوفته روسی آشنا شده و مرحله به مرحله تا سرو آن را پیش رفتیم. در آخر اگر سوال و نظری دارید در بخش نظرات منتظر شما هستم.