اگر بگویم محبوب‌ترین دستور در منوی نوشیدنی‌های گرم همراه با شیر، لاته یا کافه لاته است، به هیچ عنوان اغراق نکرده‌ام! اما این نوشیدنی دقیقا چیست؟ چه طعمی دارد و چطور درست میشود؟

کافه لاته چیست؟

کافه لاته چیست؟
یک لاته عادی

کافه لاته که به اشتباه به آن کافه لَته یا لًته هم گفته می‌شود، یک نوشیدنی گرم کافه‌ای است. در حالت اصولی برای درست کردن کافه لاته باید ابتدا 1 شات، یعنی 30 میلی‌لیتر اسپرسو از دستگاه بگیریم. بعد از این حدود 180 تا 220 میل هم شیر در یک ظرف فلزی به اسم پیچر یا همان پارچ ریخته و شیر را به کمک نازل بخار دستگاه اسپرسو گرم می‌کنیم. دمای شیر باید به 55 تا 65 درجه برسد. در نهایت به کمک پیچر، این شیر روی اسپرسو ریخته شده و کافه لاته آماده می‌شود.

آیا الزامی به گرم کردن شیر با نازل بخار دستگاه هست؟

پیچر، یک ابزار به شدت کاربردی در کافه
پیچر، یک ابزار به شدت کاربردی در کافه

بله، در واقع شما نمی‌توانید شیر را با یک شیرجوش یا قابلمه گرم کرده، روی اسپرسو ریخته و انتظار داشته باشید که یک لته به دست بیاورید. چرا؟ چون شیر این دستور الزاما باید همراه با فوم باشد! فوم شیر که یک بافت نرم، جذاب و خاص دارد، با فشار نازل بخار به دست می‌آید. بنابراین اگر نازل نباشد، صرفا یک شیر گرم داریم و نمی‌توانیم به کمک آن لاته بزنیم.

 

بیشتر بخوانید: تفاوت لاته و کاپوچینو

 

آیا لاته همان لاته آرت است؟

اگر بخواهم به‌شکل تخصصی صحبت کنم، نه! لاته آرت یا همان چیزی که در تصویر پایین مشاهده می‌کنید، دقیقا دستوری مشابه با همان لاته یا کافه لاته دارد. اما تفاوت اصلی در لاته آرت، در این است که ما شیر فوم گرفته را به کمک پیچر و با رعایت اصول خاصی روی قهوه می‌ریزیم تا در نهایت به چنین طرح زیبایی برسیم. اگر این طرح را ایجاد نکرده و بی‌هدف شیر را در قهوه بریزیم، فقط یک کافه لاته داریم.

لاته چه طعمی دارد؟

لاته آرت
یک لاته با طرح که به آن لاته آرت گفته می‌شود.

با توجه به اینکه در لاته، شیر چند برابر حجم اسپرسو است، عملا بیشتر مزه شیر را در آن درک می‌کنیم که کمی با مزه تلخ یا اسیدی اسپرسو همراه شده. البته به این خاطر که فوم شیر را گرفته‌ایم، بافت این نوشیدنی جذاب و خاص است.

نکته دیگر اینجاست که اغلب افراد ترجیح می‌دهند کافه لاته‌شان را همراه با یک طعم‌دهنده بخورند. مثلا بعضی ها به باریستا می‌گویند با کمی شکر، آن را شیرین کند. بعضی دیگر هم آن را با کمی سیروپ وانیل یا فندق یا حتی شکلات می‌خورند که ترکیب این سیروپ با کافه لاته بسیار طعم جذابی را می‌سازد.

آیا لته همان کاپوچینو است؟

یکی از رایج‌ترین اشتباهات این است که تصور می‌شود کافه لاته همان کاپوچینو است. حتی در بسیاری از کافه های سطح شهر هم وقتی کاپوچینو سفارش بدهید، دقیقا همان لاته را برای‌تان می آورند! اما این 2 چه تفاوتی دارند؟

همانطور که در مقاله تفاوت لاته و کاپوچینو هم گفتم، بعضی‌ها می‌گویند تفاوت در این است که باید فوم روی کاپوچینو سنگین‌تر و بیشتر باشد. اما خیلی از منابع این گفته را قبول نداشته و تنها تفاوت این 2 را در حجم شیر و لیوان‌شان می‌دانند! در واقع به‌شکل اصولی، در هر دو این دستورات ما 1 شات اسپرسو داریم، اما در لاته بین 150 تا 190 میل شیر و در کاپوچینو 90 تا 120 میل شیر روی آن می‌ریزیم. همین.

چطور لاته درست کنیم؟

خب، اول از همه بگویم که هم در دوره کافی شاپ پیمونه و هم در دوره باریستا به‌شکل تخصصی در مورد این دستور توضیح داده شد. اما به طور خلاصه برای درست کردن آن باید این مراحل را طی کنید: