اگر بگویم تفاوت لاته و کاپوچینو عملا یکی از پربحث‌ترین موضوعات در دنیای کافی شاپ و قهوه محسوب می‌شود، باور کنید اغراق نکرده‌ام! چراکه هر کسی در مورد این دو چیزی می‌گوید. در هر حال اجازه بدهید امروز این موضوع را برای آخرین بار به شما توضیح بدهم.

تفاوت لاته و کاپوچینو چیست؟ (تعریف سنتی)

تفاوت لاته و کاپوچینو چیست؟ (تعریف سنتی)
در تعریف سنتی، کافه لاته شیر بیشتر و فوم کم‌تری از کاپوچینو دارد.

خب، ابتدا اجازه بدهید تعریف سنتی را ارائه کنم! در واقع از گذشته بسیاری از افراد و باریستاها، تفاوت اصلی کافه لاته و کاپوچینو را در میزان و نوع فوم این دو می‌دانستند!

در واقع گفته می‌شد که “لاته” و کاپوچینو هر 2 به یک اندازه اسپرسو دارند. یعنی 1 یا 2 شات (30 تا 60 میلی‌لیتر) در ادامه اما، لاته از مقدار زیادی شیر بخار دیده یا همان شیر گرم شده با نازل بخار دستگاه اسپرسو و مقدار کمی میکروفوم تشکیل شده. در مقابل کاپوچینو مقدار شیر بخار دیده کم‌تری داشته و به جای آن، فوم بیشتری روی آن شکل می‌گیرد. همینطور گفته می‌شد که فوم روی کاپوچینو، بهتر است کمی درشت‌تر از فوم روی لاته باشد. به زبان دیگر بعضی باریستاها به جای میکروفوم، روی کاپوچینو مایکروفوم می‌ریزند.

پس در تعریف سنتی، کاپوچینو شیر کم‌تری داشته و در مقابل فوم بیشتری دارد. یعنی حدودا یک‌سوم لیوان اسپرسو، یک‌سوم شیر و یک‌سوم هم فوم. همین موضوع باعث می‌شود مزه اسپرسو در کاپوچینو نسبت به لاته، بیشتر باشد.

فرق کاپوچینو و لاته چیست؟ (تعریف مدرن)

فرق کاپوچینو و لاته چیست؟ (تعریف مدرن)
در تعریف جدید، تفاوت صرفا در اندازه کاپ و در نتیجه، میزان شیر است.

خب، حالا اجازه بدهید به سراغ تعریف مدرن برویم! در واقع ممکن است در بسیاری از منابع جدید و حتی دوره‌ آموزش کافی شاپ که طی چند سال اخیر برگزار می‌شود، تفاوت لاته و کاپوچینو به یک شکل دیگر بیان شود! یعنی چه؟

در تعریف جدید، نسبت شیر و اسپرسو و حتی نوع فوم هیچ تفاوتی با هم ندارند! این یعنی در هر 2 نوشیدنی، ما یک شات اسپرسو، مقدار زیادی شیر بخار دیده و کمی هم فوم داریم. بنابراین عملا دیگر فوم درشت از کاپوچینو حذف شده. پس تفاوت اصلی چیست؟ حجم لیوان!

  • در این تعریف، حجم لیوان لاته بین 180 تا 220 سی سی تعریف شده،
  • و حجم لیوان کاپوچینو بین 150 تا 180 سی سی است.

حالا با توجه به اینکه در هر دو لیوان ما یک مقدار اسپرسو داریم، پس عملا دوباره کاپوچینو شیر کم‌تری از لاته داشته و مزه اسپرسو در آن بیشتر دیده می‌شود.

تفاوت کاپوچینوی خشک و کاپوچینوی تر چیست؟!

خب، حالا که این 2 تعریف را به شما ارائه کردم، شاید این سوال برای‌تان پیش بیاید که تکلیف در نهایت چیست؟ من به عنوان یک باریستا باید در آخر بین کاپوچینو و لاته چه تفاوتی قائل شوم؟ اینجاست که ترجیح می‌دهم در مورد تفاوت کاپوچینویِ تر و خشک صحبت کنم:

کاپوچینویِ تر

کاپوچینوی تر، کاپوچینویی است که بافت خامه‌ای تری دارد. در واقع این همان تعریف جدید کاپوچینو است. بنابراین، اگر فوم درشت و زیادی روی کاپوچینو نریختید، عملا یک wet cappuccino تهیه کرده‌اید.

کاپوچینوی خشک

در مقابل اگر ترجیح دادید از تعریف ابتدای مقاله، یعنی همان کاپوچینو با فوم بیشتر و البته درشت دستورتان را تهیه کنید، یک Dry cappuccino تهیه کرده‌اید. در نهایت کاپوی تر، به دلیل شیر بیشتر، مزه شیرین‌تری دارد و کاپوی خشک به دلیل فوم بیشتر و محافظ روی مایع، دیرتر از نوع تر، سرد می‌شود.

 

بیشتر بخوانید: لاته آرت چیست؟

 

حالا با توجه به این توضیحات، شما می‌توانید حین سفارش گرفتن در مورد تر و خشک بودن کاپوچینو از مشتری سوال کنید. همینطور می‌توانید یکی از 2 تعریف اصلی را به عنوان معیار قرار داده و این موضوع را در منو توضیح بدهید.

کلام آخر

خب به انتهای مقاله رسیدیم. در این مقاله به‌شکل عمیق و جدی تفاوت کاپوچینو و لاته را بررسی کردیم. در آخر اگر سوال و نظری دارید در بخش نظرات منتظر شما هستم. راستی پیشنهاد می‌کنم سری هم به صفحه دوره آموزش باریستا در اصفهان بزنید.

منابع: