خب، بالاخره نوبت به آن رسید که این مقاله پربحث را بنویسم! در این مقاله می‌خواهم به شما توضیح بدهم که کوکتیل چیست و ماکتیل چیست و تفاوت آنها را با اسموتی و شیک بررسی کنم.

موکتل، موکتیل یا ماکتیل چیست؟

موکتل موهیتو
تصویر موکتل موهیتو

ماکتیل در واقع نوشیدنی است که حداقل از 2 جزء تشکیل شده باشد! این یعنی آن ساندیس با طعم سیب و موز که 20 سال پیش می‌خوردیم، یک ماکتیل بود، در عین حال ماکتیل بلادی‌مری که در دوره آموزش کافی شاپ در اصفهان آموزش داده شد و از موادی مثل آب گوجه، آب کرفس، یخ و… تشکیل شده هم یک ماکتیل محسوب می‌شود!

کوکتل یا کاکتیل چیست؟

کوکتل یا کاکتیل چیست؟

کاکتیل هم دقیقا به همان تعریف قبلی، نوشیدنی است که از حداقل 2 جزء تشکیل شده باشد اما نکته مهم اینجاست: کاکتیل‌ها الزاما باید الکلی باشند! مثلا همان ماکتیل بلادی مری را اگر همراه با یک نوشیدنی الکلی درست کنیم، آن را تبدیل به یک کاکتیل کرده‌ایم. در بار کشورهای خارجی و اروپایی مصرف کاکتیل‌ها بسیار رایج بوده و بیشتر از 1 هزار دستور برای درست کردن کاکتیل‌های الکلی وجود دارد.

نکته: گفته می‌شود که الزاما کوکتیل، باید از نوشیدنی الکلی تقطیری درست شده باشد! این یعنی کاکتیل نه با آب جو یا چیزی مثل شراب انگور که صرفا با عرق‌هایی مثل عرق کشمش، ویسکی، ودکا و… درست می‌شود. در مورد این موضوعات پایه‌ای در دوره آموزش میکسولوژی توضیحات بیشتری داده شده.

اسموتی چیست؟

اسموتی چیست؟

قبلا در مورد “اسموتی یک مقاله آموزشی نوشته‌ام. همانطور که در آن مقاله هم گفتم، در مورد اسموتی توضیحات و تعریف‌های زیادی وجود دارد اما در بهترین و استانداردترین تعریف:

اسموتی میوه‌هایی هستند که در مخلوط کن همراه با یک مایع، به پوره تبدیل شده‌اند. مثلا 3 عدد توت فرنگی، نیمی از یک موز به همراه 30 سی سی آب انبه که در مخلوط کن حسابی مخلوط شده‌اند، یک اسموتی است.

البته اصولا اسموتی‌ها را با میوه‌های یخ‌زده درست می‌کنند تا بافت جذاب‌تری ‌داشته باشد. همینطور بعضی در آن بستنی هم استفاده می‌کنند. علاوه بر اینها استفاده از طعم دهنده‌هایی مثل شربت‌ها، سیروپ و… در اسموتی مانعی ندارد.

میلک شِیک یا شِیک چیست؟

میلک شِیک

همانطور که از اسمش هم پیداست، جزء اصلی این نوشیدنی باید شیر باشد. به زبان ساده:

میلک شیک، نوشیدنی است که از یک یا چند نوع بستنی همراه با مایع شیر در مخلوط کن درست می‌شود. در درست کردن شِیک‌ها هم می‌توان از بستنی‌های میوه‌ای کمک گرفت و هم بستنی وانیلی همراه با یک یا چند طعم دهنده مثل شربت، پودر کاکائو و… .

کلام آخر

خب به انتهای مقاله رسیدیم. در این مقاله تفاوت کوکتل و موکتل و اسموتی و شیک را فهمیدیم و متوجه شدیم که ماکتیل چیست؟ در آخر اگر سوال و نظری دارید در بخش نظرات منتظر شما هستم. راستی اگر دوست داشتید نگاهی هم به دوره آموزش باریستا در اصفهان بیندازید.