لازانیا، ماکارونی، استیک‌ها و… این‌ها از جمله غذاهایی هستند که می‌تواند در کنارشان از سس بشامل خوشمزه استفاده کنید! همینطور بعضی‌ها از آن در غذاهایی مثل سوپ استفاده می‌کنند. با توجه به نزدیک بودن برگزاری دوباره دوره آموزش آشپزی در آموزشگاه پیمونه، تصمیم گرفتم امروز طرز تهیه سس بشامل را به زبان ساده به شما آموزش بدهم. با من همراه باشید.

مواد لازم برای سس بشامل

مواد لازم برای سس بشامل

  • آرد سفید: 2 ق غذاخوری
  • کره: حدود 50 گرم
  • شیر: 1 لیوان یا بین 200 الی 220 سی سی
  • خامه صبحانه: 2 ق غذاخوری
  • پاپریکا، جوز هندی، نمک و فلفل: به اندازه نیاز

ترکیب آرد و کره

خب، برای درست کردن سس بشامل در درجه اول باید مطمئن شوید که کره و شیر، به دمای اتاق رسیده‌اند. این یعنی اگر آن‌ها را داخل یخچال نگهداری می‌کنید، مدتی در گوشه‌ای از آشپزخانه بگذارید تا هم دمای محیط شوند. (شیر را روی حرارت گرم نکنید!)

بعد یک تابه را روی اجاق گرم کرده و کره را به آن اضافه می‌کنیم. وقتی کره کاملا آب شد، به مرور آرد را اضافه کرده و ترکیب می‌کنیم.  این مرحله یعنی مخلوط کردن و تفت دادن آرد با کره باید تا زمانی ادامه پیدا کند که کل مواد به‌شکل خمیر درآمده و البته گلوله‌های آرد هم باز شوند.

نکته مهم: نباید این مخلوط به مدت زیادی تفت داده شود. در این صورت رنگ آرد تیره شده و علاوه بر رنگ نامناسب، شاید باعث بدمزه شدن سس شود.

نکته 2: مهم است که حرارت زیر تابه زیاد نباشد وگرنه باعث سوختن شیر و خامه می‌شود.

اضافه کردن شیر

ترکیب کردن مواد

بعد از این، نوبت به اضافه کردن شیر می‌رسد. شیر را به مخلوط روی حرارت اضافه کرده و آنقدر ترکیب کنید تا مطمئن شوید همه موارد یک‌دست شده. در همین حین و زمانی که در حال هم زدن سس همراه با شیر هستید، به مرور سس غلیظ شده و کمی سفت می‌شود. زمانی که احساس کردید غلظتش به اندازه است، ادویه‌ها را به آن اضافه کنید. حالا با چشیدن مزه خودتان باید تعیین کنید که از هر ادویه دوباره باید چقدر به آن اضافه کنید. وقتی مزه به حالت دلخواه درآمد، چند دقیقه صبر کنید تا همه مواد مزه‌دار شود.

اضافه کردن خامه

در همین مرحله، باید خامه را به سس اضافه کرده، کمی مخلوط کنید و با توجه به احتمال سوختن خامه، تابه را از روی حرارت بردارید. بعد از همه این‌ها، مدتی صبر کنید تا سس خنک شود. سس بشامل آماده شد!

چند نکته در مورد طرز تهیه سس بشامل

  • سس بشامل را می‌شود بین 5 الی 8 روز در یک ظرف در بسته که هوای کمی در آن است، در یخچال نگهداری کرد.
  • اگر خواستید، می‌توانید برای کاهش چربی و کالری سس، خامه را از دستورش حذف کنید.
  • می‌توانید کره را با روغن جایگزین کنید اما پیشنهاد نمی‌کنم.
  • آویشن و پودر سیر و دیگر ادویه‌ها را می‌توانید برای داشتن طعم‌های متفاوت به سس اضافه کنید.
  • مخصوصا اگر هدف‌تان تهیه سس بشامل برای لازانیا و پاستا است، می‌توانید کمی پنیر پارمسان هم به آن اضافه کنید.

کلام آخر

خب به انتهای مقاله رسیدیم. در این مقاله با طرز تهیه سس بشامل برای پاستا، سوت، لازانیا و… آشنا شده و کاربرد سس بشامل را خواندیم. در آخر اگر سوال و نظری داشتید در بخش نظرات منتظر شما عزیزان هستم.