خب، این مدت سرم درد گرفته برای نوشتن مقالات مرتبط به دوره آموزش کافی شاپ اصفهان! بعد از مقاله ماکتیل چیست، این بار می‌خواهم به سراغ یک موضوع جدید رفته و به شما توضیح بدهم که اسموتی چیست؟! با من همراه باشید تا با این نوشیدنی خوشمزه در دنیای کافه آشنا شوید.

اسموتی چیست؟

اسموتی چیست؟

خب، راستش را بخواهید اسموتی‌ها از آن دسته نوشیدنی‌هایی هستند که در موردشان بین علما اختلاف زیادی وجود دارد! یکی می‌گوید اسموتی صرفا ترکیب میوه است و بس، دیگری می‌گوید باید بین این ترکیب از لبنیات هم استفاده شود و یکی دیگر از این گفته که الزاما در اسموتی‌ها باید آب میوه داشته باشیم!

در هر حال اگر بخواهم تعریفی ارائه کنم که هم در ایران قابل استناد بوده و هم منابع آن را قبول کنند، به سراغ ویکی پدیا می‌روم:

اسموتی یک نوشیدنی است که از پوره میوه‌ها درست شده. اصولا میوه در اسموتی‌ها به کمک دستگاه مخلوط کن یا همان بِلندر به پوره تبدیل می‌شوند. علاوه بر این، اسموتی‌ها یک پایه مایع دارند. یعنی در مخلوط کن باید همراه با میوه، یک مایع هم بریزیم. اصولا در ایران از آب میوه‌هایی مثل آب انبه، پرتغال و… استفاده می‌شود. همینطور بعضی‌ها در اسموتی از مایعات لبنی مثل شیر و ماست استفاده می‌کنند. علاوه بر اینها، رایج است که یک یا چند طعم دهنده هم در اسموتی استفاده شود. مثلا شکر، عسل، انواع سیروپ و شربت، شکلات، پودر شکلات، مکمل غذایی و… .

نکته: بسیاری برای اینکه بافت بهتری از اسموتی بگیرند، در آن یا از میوه‌هایی استفاده می‌کنند که قبلا در فریزر یخ زده، یا تکه‌های کوچک یخ را در آن می‌ریزند.

نکته 2: در تعریف اصلی، اسموتی نوشیدنی است که می‌تواند هم از پوره میوه درست شده باشد و هم سبزیجات. اما خب در ایران خیلی اسموتی بر پایه سبزیجات محبوب نیست.

چطور اسموتی درست کنیم؟

چطور اسموتی درست کنیم؟

اگر می‌خواهید همین حالا یک اسموتی برای خودتان درست کنید و سردرگمید، 2 راه دارید:

  • اول از همه اینکه به سراغ دستورات ثابتی بروید که شما را برای ساخت یک اسموتی راهنمایی می‌کنند.
  • دوم اینکه ادامه مقاله را بخوانید تا چند نکته تجربی به شما آموزش بدهم و خودتان دست به اختراع اسموتی دلخواه بزنید!

چند نکته

اول از همه اگر از من بپرسید، بهتر است از میوه‌های یخ زده در اسموتی استفاده کنید تا به بافت جذاب و خوشمزه‌تری برسید. در حال حاضر رایج‌ترین میوه‌ها برای اسموتی اینها هستند:

  • موز
  • انبه
  • توت فرنگی
  • پرتغال
  • میوه‌های خانواده بری مثل تمشک و بلوبری و… .

لبنیات نه!

در درجه دوم، پیشنهاد من برای مایع اسموتی این است که به سراغ لبنیات نروید. در واقع اضافه کردن لبنیاتی مثل شیر و ماست به ترکیب، باعث می‌شود عملا به چیزهایی مثل شِیک و فراپه نزدیک شوید نه اسموتی. انتخاب بهتر، آب میوه طبیعی یا حداقل آب میوه‌های بسته‌بندی برند سان استار و سن ایچ و تکدانه است. (این برندهای آب میوه‌های‌شان غلیظ‌تر است.)

آب میوه جذاب

اینکه چقدر از کدام میوه را با چقدر آب میوه در مخلوط کن همراه کنید، به دستور مورد نظر، حجم لیوان و ذائقه شما برمی‌گردد. اما خب اصولا برای یک لیوان که بین 300 الی 400 میلی لیتر گنجایش دارد، می‌توانید بین 30 الی 60 میلی‌لیتر مایع استفاده کنید.

یخ و بستنی!

نمی‌دانم اگر به اسموتی چند قالب یخ و چند اسکوپ بستنی اضافه کنید باز هم می‌شود به آن اسم اسموتی داد یا نه، اما خب بنابر تجربه من، اتفاقا وجود این 2 در نوشیدنی باعث می‌شود در نهایت به چیز واقعا خوشمزه‌ای برسید. البته اگر از یخ استفاده می‌کنید، ترجیحا از 3 قالب کوچک بیشتر در آن نریزید.

در مورد بستنی هم می‌توانید ترجیحا به جای یکی از میوه‌ها، از بستنی استفاده کنید. مثلا به جای میوه انبه در اسموتی انبه توت فرنگی، از 1 الی 2 اسکوپ بستنی انبه کمک بگیرید.

کلام آخر

خب به انتهای مقاله رسیدیم. در این مقاله فهمیدیم که اسموتی چیست و چطور درست می‌شود؟ سپس چند نکته مهم در مورد آن یاد گرفتیم. راستی اگر به حوزه قهوه و کافه علاقه مندید، نگاهی هم به دوره آموزش باریستا در اصفهان پیمونه داشته باشید.

منبع: